سیستم های حمل و نقل هوشمند

هوشمندسازی در حوزه حمل و نقل

 

مفهوم هوشمندسازی

هوشمندسازی به معنای اتصال دستگاه‌ها و سامانه‌های مختلف به شبکه اینترنت با هدف تحلیل و جمع‌آوری داده‌ها و بهره‌گیری از آنها برای کنترل و بهینه‌سازی فرایندها است. استفاده از این روش در حوزه حمل و نقل نیز می‌تواند باعث بهبود ترافیک، کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر، و افزایش سطح امنیت حمل و نقل گردد.

کاربردهای هوشمندسازی در حمل و نقل

در حوزه حمل و نقل شهری و برون شهری، می‌توان از سامانه‌های هوشمند پارکینگ، ردیابی GPS، جمع‌آوری داده‌های حسگرهای ترافیک و فناوری خودران استفاده کرد.

سامانه‌های هوشمند پارکینگ

برای بهبود حمل و نقل شهری و برون شهری، ارائه سامانه‌های هوشمند جهت پارکینگ خودروها با استفاده از سیستم‌های تشخیص تصویر و پردازش داده‌های حسگرها، می‌تواند اطلاعاتی در مورد تعداد خودروهایی که در یک منطقه پارک شده‌اند و به باز شدن جای پارک جدید نیاز دارند را به همراه قیمت‌گذاری پارکینگ به کاربران ارائه کند. با این کار، می‌توان ترافیک را کاهش داده و زمان سفر را بهبود بخشید.

ردیابی GPS

استفاده از سامانه‌های ردیابی GPS برای بهبود برنامه‌ریزی مسیر حمل و نقل عمومی و وسایل نقلیه شخصی، با توجه به شرایط ترافیک و زمان پیش‌بینی شده برای رسیدن به مقصد، نیز از دیگر موارد استفاده از هوشمندسازی می‌باشد.

جمع‌آوری داده‌های حسگرهای ترافیک

ارائه سامانه‌های هوشمند جهت جمع‌آوری داده‌های حسگرهای ترافیک، می‌تواند به تحلیل شرایط ترافیک، شناسایی نقاط ترافیکی پرتردد، تشخیص تصادفات، و بهبود هماهنگی سیستم سیمافورها کمک کند.

فناوری خودران

استفاده از فناوری‌های خودران برای افزایش امنیت حمل‌و‌نقل، کاهش تصادفات، و بهبود کارایی نیز می‌تواند مفید باشد.

پیشگیری و مدیریت بحران

استفاده از سامانه‌های هوشمند جهت پیشگیری و مدیریت بحران در صورت وقوع حوادث یا شرایط خاص مانند بارش باران شدید یا برف، از دیگر مواردی است که می‌تواند با هوشمندسازی حمل و نقل موجب بهبود عمل کرد، کارایی، بهره‌وری و ایمنی حمل و نقل در راه‌های شهری و برون شهری را بهبود بخشد.

چالش‌های استفاده از هوشمندسازی در حمل و نقل

 

با وجود پتانسیل‌های بسیاری که هوشمندسازی در حوزه حمل و نقل دارد، هنوز فاصله زیادی بین شرایط فعلی و شرایط مطلوب وجود دارد. لذا افزایش کاربرد سیستم‌های حمل و نقل هوشمند، توسعه زیرساخت‌های لازم، آموزش کاربران و ترویج فرهنگ استفاده از آنها، یکی از چالش‌های مهم در ساماندهی حمل و نقل در ایران محسوب می‌شود.

فاصله موجود بین شرایط فعلی و شرایط مطلوب

با توجه به اینکه بسیاری از سامانه‌های حمل و نقل هوشمند در کشورهای پیشرفته قابل استفاده هستند، در ایران نیز باید شرایطی را فراهم کرد تا بتوان از آنها به صورت کامل بهره‌برداری کرد. به علاوه، برای جلوگیری از هرگونه خطرات و مشکلات احتمالی در این زمینه، تحقیقات و پژوهش‌های بیشتری نیز لازم است.

توسعه زیرساخت‌های لازم

برای استفاده بهینه از سامانه‌های حمل و نقل هوشمند، لازم است که زیرساخت‌های لازم برای این منظور توسعه یابد. برای مثال، برای استفاده از سامانه‌های GPS باید شبکه‌ای از سنسورهای مکانی و سامانه‌های ارتباطی توسعه یابد.

آموزش کاربران و ترویج فرهنگ استفاده از سیستم‌های حمل و نقل هوشمند

با توجه به اینکه برخی کاربران ممکن است با سیستم‌های حمل و نقل هوشمند آشنایی کافی نداشته باشند، لازم است که برای آموزش کاربران و ترویج فرهنگ استفاده از این سیستم‌ها تلاش شود. در این راستا، می‌توان از روش‌های آموزش مختلفی مانند برگزاری دوره‌های آموزشی، کارگاه‌ها و سمینارها استفاده کرد.

نتیجه‌گیری

استفاده از هوشمندسازی در حوزه حمل و نقل، می‌تواند از جمله راهکارهای موثر برای بهبود ترافیک، بهبود کیفیت حمل و نقل، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و افزایش امنیت باشد. با این حال، برای بهره‌برداری کامل از این سیستم‌ها، لازم است که شرایط مورد نیاز برای استفاده از آنها فراهم شود و زیرساخت‌های لازم توسعه یابند.

شهرک هوشمند

 

شهرک هوشمند با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، به منظور بهینه سازی حمل و نقل در حوزه شهرسازی و مدیریت شهری طراحی شده است. در این پروژه از تکنولوژی RFID، سیستم تشخیص پالک خودرو، سیستم کنترل تردد، چراغ‌ها و تابلوهای راهنمایی، کنترلرهای صنعتی، سیستم مانیتورینگ ظرفیت شهرک، بستر ارتباطی شبکه بیسیم، سیستم نظارت تصویری و نرم‌افزارهای کنترل فرآیند استفاده می‌شود.
برای بهبود فرآیند نوبت دهی و کنترل خودکار فرآیند کل مجموعه، به کاربران و مراجعه کنندگان به شهرک کارت RFID اختصاص داده می‌شود. این کارت برای ثبت ورود و نوبت دهی در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
استفاده از کارتخوان RFID در هر واحد/بخش جهت ثبت ورود و نوبت دهی مراجعه کننده، در شهرک‌هایی که مراجعه کننده با خودرو وارد می‌شود، توسط دوربین نصب شده در محل کیوسک‌های ورودی و خروجی عمل ثبت شماره پالک مراجعه کننده جهت کنترل راهبندهای نصب شده و چراغ‌های راهنمایی انجام می‌شود.
در این پروژه از کنترلرهای تحت شبکه (Box O/I) و کارتخوان‌های RFID تحت شبکه برای کارتخوانی و کنترل خروجی‌ها (چراغ‌های راهنمایی و راهبندها) استفاده می‌شود. بستر شبکه بیسیم یا سیمی مخصوص شهرک بر اساس نیازمندی‌های سیستم، طراحی، پیاده‌سازی و بهره‌برداری قرار می‌گیرد و همچنین امکان استفاده از دوربین‌های نظارت تصویری و دیگر تجهیزات امنیتی مورد نیاز شهرک نیز فراهم می‌شود. این روش باعث پایبندی به نظم و ترتیب در شهرک می‌شود و همچنین سهولت و رضایتمندی برای مراجعه کننده فراهم می‌آید.

سیستم مدیریت تردد پاركینگ

 

این سامانه به کمک ترکیبی از دوربین‌های پالک خوان، سیستم کنترل تردد (راهبند کنترل تردد خودرو، چراغ‌ها و تابلوهای راهنمایی، کنترلرهای صنعتی)، سیستم مانیتورینگ ظرفیت (در صورت نیاز) و نرم‌افزار هوشمندسازی و کنترل فرآیند، برای مدیریت تردد در پارکینگ‌های خودرو طراحی شده است. این سامانه به دلیل هویت خودرویی که توسط دوربین‌های پالک خوان شناسایی می‌شود، تصمیم می‌گیرد که عبور از پارکینگ را به آن اجازه دهد یا نه. در صورتی که خودرو در لیست مجاز تردد قرار داشته باشد، راهبند کنترلی باز خواهد شد و خودرو مجاز به تردد به داخل پارکینگ خواهد بود.

در غیر این صورت، خودرو مجاز به تردد به داخل پارکینگ نخواهد بود. علاوه بر این، سامانه قابلیت مانیتورینگ ظرفیت خالی و نمایش مبلغ استفاده از پارکینگ را نیز دارد که در کاربردهای پارکینگ‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، گزارش‌های سفارشی و مدیریتی از سامانه قابل استخراج خواهد بود.

سیستم ترددشمار جاده ای

 

سیستم ترددشمار جاده‌ای آنلاین برای اندازه‌گیری و ارسال آمار ترافیک جاده‌های بین شهری طراحی شده است. خروجی این سیستم برای ارائه ترافیک لحظه‌ای راه‌ها، تشخیص مسیرهای مسدود و ارائه مسیرهای جایگزین، اطلاع‌رسانی به رانندگان، تخمین نیاز توسعه راه‌ها و دیگر پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌های آماری کاربرد دارد. این سیستم شامل یک دستگاه ترددشمار مبتنی بر سنسورهای مغناطیسی، مجموعه تجهیزاتی همچون لوپ سنسور و پوشش‌های محافظ، کیوسک و تجهیزات داخلی، سرور مرکزی و سرور اصلی سازمان است.

آمار لحظه‌ای اندازه‌گیری شده توسط دستگاه، از طریق بستر ارتباطی GSM/GPRS به سرور مرکزی ارسال شده و پس از انجام پردازش‌های اولیه آماری، از طریق اینترنت برای سرورهای اصلی سازمان حمل و نقل ارسال می‌شود. هر دستگاه ترددشمار، توانایی شمارش، اندازه‌گیری سرعت و تشخیص کلاس خودروهای عبوری از روی آن، ثبت و ارسال اطلاعات از طریق لینک شبکه موبایل را دارد. با توجه به پیچیدگی‌های مربوط به تکنولوژی مورد نیاز برای اندازه‌گیری دقیق و مدیریت لینک بی‌سیم ارتباطی، قابلیت اعتماد بالا و توانایی کار در بازه گسترده رطوبت و دمایی نیز برای دستگاه بسیار مهم است.

همچنین دستگاه باید قابلیت گزارش‌گیری، تشخیص و رفع اشکال جهت ارائه پشتیبانی آسان و بدون نیاز به حضور مستمر تیم پشتیبانی را داشته باشد. در راه‌های پرتردد، به جای استفاده از سنسورهای مغناطیسی، از روش‌های تشخیص تردد مبتنی بر دوربین استفاده می‌شود. در این روش، از طریق پردازش تصویر لحظه‌ای دوربین توسط یک پردازنده قوی، اطلاعات ترافیکی راه، اندازه‌گیری می‌شود و بر بستر شبکه موبایل به سرور مرکزی جهت پردازش‌های تکمیلی ارسال می‌شود.

سیستم زمان سفر

 

این سیستم ترکیبی از دوربین‌های پلاک خوان جاده‌ای، تجهیزات پردازشی ارتباطی، سرور مرکزی و نرم‌افزارهای محاسباتی و مدیریتی است که برای محاسبه زمان متوسط سفر خودروها در مسافرت‌های بین شهری طراحی شده است. در برخلاف سیستم‌های تشخیص تخلف سرعت لحظه‌ای، این سیستم سرعت متوسط خودروها را در یک سفر بین دو نقطه مبدأ و مقصد محاسبه می‌کند و پالک خودروهای متخلف را که سرعت متوسط آن در طول مسیر بیشتر از سرعت مجاز بوده است به سرور سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ارسال می‌کند. اساس عملکرد این سیستم، تشخیص پالک خودروی عبوری، ارسال لحظه‌ای تصاویر اخذ شده و ثبت زمان رویت خودرو حین عبور از یک مقطع مشخص در بانک اطلاعاتی ترددها است.

در نتیجه، با تکمیل سفر هر خودرو و عبور از مقطع مقصد و متعاقباً برداشت آمار تردد آن در لحظه عبور، اختلاف زمان‌های رویت آن محاسبه خواهد شد و با توجه به مشخص بودن طول مسافت طی شده، سرعت متوسط آن محاسبه خواهد شد. این سیستم جهت کاهش سرعت متوسط سفرهای بین شهری طراحی شده است که می‌تواند کمک شایانی به کاهش تصادفات و سوانح جاده‌ای بکند.

سیستم ردیابی خودرو و مدیریت ناوگان

 

این سامانه برای مدیریت ناوگان حمل و نقل سازمانی طراحی شده است. این سامانه شامل یک مرکز کنترل و یک دستگاه در هر خودرو می‌باشد. هر دستگاه دارای یک گیرنده دقیق GPS جهت تعیین موقعیت لحظه‌ای متحرک است. از طرفی، یک ارتباط بیسیم دوطرفه بین مرکز کنترل و دستگاه، برای تبادل اطلاعات مکانی و کنترلی برقرار می‌شود. بدین ترتیب، رویت، کنترل و تبادل اطلاعات بین مرکز کنترل و خودرو امکان پذیر است. حافظه دستگاه می‌تواند تمام اطلاعات مسیرهای پیموده شده را با جزییات کامل ذخیره و بازیابی نماید. هویت راننده از طریق کارت هوشمند یا اسکن انگشت راننده توسط ماژول اثر انگشت تشخیص داده می‌شود.

در نتیجه، در صورت دسترسی غیرمجاز، دستگاه می‌تواند مانع روشن شدن خودرو شود. دستگاه می‌تواند به عنوان تاکسی متر نیز عمل نماید و قابلیت توسعه از نظر ارتباط با مراکز اخباری و اورژانسی مجاز و سازگار با استاندارد دستگاه را داراست. همچنین، با داشتن باتری داخلی، دستگاه به عنوان یک جعبه سیاه برای خودرو نیز می‌تواند به کار گرفته شود.

اتوماسیون صنعتی

 

هوشمندسازی تجهیزات و ماشین‌های صنعتی با استفاده از کنترلرها و ادوات صنعتی با قابلیت اعتماد بالا، در صنایع مختلف کاربردهای وسیعی دارد. کاربردهای این سیستم شامل خودکارسازی ماشین‌ها، سیستم‌های هشدار، آلارم صنعتی و کنترلرهای فرایندهای صنعتی است. هوشمندسازی صنعتی باعث افزایش بازدهی، ایمنی و یکپارچگی خروجی، بهبود کیفیت، قابلیت برنامه‌ریزی و کنترل پذیری، افزایش دقت و حذف عوامل خطای انسانی و استفاده بهینه از منابع می‌شود.

توزین در حال حركت WIM

 

سیستم WIM برای اندازه‌گیری وزن تریلرها و کامیون‌های حمل بار در حین حرکت، به تفکیک محورهای مختلف طراحی شده است. در این سیستم، یک دستگاه ترددشمار جاده‌ای جهت تشخیص تردد و کلاس خودروی عبوری وجود دارد که با دستگاه WIM در ارتباط است. وزن خودروی عبوری توسط WIM اندازه‌گیری شده و در صورت تجاوز از استاندارد، تخلف مورد نظر ثبت و تصویر پالک خودروی متخلف و شماره پالک استخراج شده از تصویر، به سرور مرکزی در شرکت و سپس به سرور سازمان راهداری و حمل و نقل ارسال می‌شود.

سیستم‌های نظارت تصویری امنیتی و شبكه‌های كامپیوتری

 

با توسعه روزافزون کامپیوترها و قابلیت‌های آن‌ها، شبکه‌های کامپیوتری در ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی جزء الزامات محسوب می‌شوند. تقریباً تمامی فرآیندهای سازمانی با نرم‌افزارهای اتوماسیون اداری، مدیریت مالی و انبار و … امکان‌پذیر است. همچنین، دوربین‌های نظارتی و تجهیزات امنیتی بر پایه شبکه‌های کامپیوتری به راحتی مدیریت می‌شوند. بسیاری از کاربردهای هوشمندسازی نیز بر پایه شبکه‌های کامپیوتری قابل اجرا هستند.

با توجه به اینکه مهندسین این شرکت به راهکارهای هوشمندسازی توجه ویژه‌ای دارند، این ابزارها جزء پایه‌ی نیازهای فنی و مهندسی شرکت هستند. این شرکت با توانایی در طراحی، اجرا و پشتیبانی سیستم‌های نظارت تصویری امنیتی تحت شبکه و مداربسته، و همچنین شبکه‌های کامپیوتری سیمی و بی‌سیم، را عملیاتی کرده است. همچنین، توان پشتیبانی این شرکت حلقه نیازمندی‌های این سیستم‌ها را تکمیل کرده است.

خدمات

خدمات طراحی مهندسی

امكان سنجی، برآورد هزینه و زمان، طراحی و مهندسی و اجرای پروژه های مهندسی در زمینه های سیستم های حمل و نقل هوشمند، دستگاه های اندازه گیری، سیستم های نهفته و دیگر دستگاه های مشابه الكترونیكی ازجمله خدمات قابل ارائه توسط این شركت می باشد.

مشاوره و خدمات تولید

مشاوره در زمینه تولید دستگاه های الكترونیكی از ساخت PCB تا مونتاژ و بسته بندی نهایی از جمله دیگر خدمات این مجموعه می باشد. از طرفی امكان تولید از ابتدا تا انتها توسط كارشناسان و مهندسین این شركت نیز امكان پذیر می باشد.

مشاوره و ارائه راهكارهای هوشمند‌سازی

تجربه‌ی باالای مدیران مجموعه در زمینه‌ی هوشمندسازی، باعث افزایش توانایی شرکت در ارائه راهکارهای بهینه در زمینه سیستم‌های حمل و نقل هوشمند، شهرهای هوشمند و اتوماسیون صنعتی شده است. در این زمینه، ارائه مشاوره همچنین از جمله فعالیت‌های مهندسی قابل ارائه است.

خدمات OEM 

توانایی در طراحی، مهندسی، ساخت و تولید این مجموعه، خدمات ساخت را از امکان سنجی تا بسته‌بندی نهایی ارائه می‌دهد. چالش‌هایی همچون زمان رسیدن محصول به بازار، قیمت، قابلیت اعتماد، تامین قطعات، دانش تولید و هماهنگی پیمانکاران، موانعی هستند که در طراحی و تولید در کشور وجود دارند و باعث عدم موفقیت و کاهش رقابت‌پذیری سازندگان داخلی در مقابل سازندگان خارجی شده‌اند. اما امید است که ارائه خدمات ساخت این مجموعه، گامی برای عدم وابستگی و پیشرفت صنایع داخلی باشد.

خدمات پشتیبانی

جهت پشتیبانی منظم و دقیق از سیستم های شرکتی، نیاز به یک ساختار شرکتی بهینه در کنار نرم افزارها، سخت افزارها و ابزارهای مختلف مورد نیاز است. شرکت فراافق با تجربه چندین ساله در ارائه خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته، آمادگی خود را برای ارائه خدمات به سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی اعلام کرده است.