شتابدهی و تجاری‌سازی

مرکز نوآوری صنعتی افق

ایده راه اندازی مرکز نوآوری صنعتی افق از آنجایی شروع شد که بسیاری از سازمان‌های طرف قرارداد «شرکت ستیغ فرا افق» دارای پروژه‌های کوتاه‌مدت یا درازمدت بودند و نیاز به تأمین نیروی متخصص داشتند. در همین اساس تیم مدیریتی فرا افق اقدام به راه‌اندازی مرکز نوآوری صنعتی با مدل ترکیبی مدارس مهارتی و استارت آپ استودیو نمود. این مدل که بر اساس نیاز واقعی بخش صنعت برای مرکز در نظر گرفته شد، یکی از مدلهایی می‌تواند باشد که نسل صنعتی مراکز نوآوری در ایران از آن استفاده کنند. ساختار مدل پیشنهادی در شکل زیر نشان داده شده است.

مرکز نوآوری صنعتی افق در شروع راه اندازی چهار برنامه مهم به شرح زیر داشت:

  1. تأمین نیروهای متخصص: به منظور تأمین نیروی توانمند در حوزه‌های صنعتی و حصول اطمینان از اینکه افراد واجد شرایط، دارای توانایی بالایی برای رقابت در اقتصاد صنعتی می‌باشند.
  2. کمک به توسعه استارت آپ ها در اکوسیستم نوآوری ایران: ترویج نوآوری صنعتی از طریق تأسیس استارت آپ‌ها، سپس تسریع در رشد آن ها از طریق ارائه خدمات فنی و تجاری.
  3. حمایت از نوآوری در شرکت‌های موجود: تسهیل و تأمین مالی پروژه‌های نوآورانه با هدف توسعه محصولات جدید، بهبود محصولات و فرایند‌های تولید، حل مشکلات و انتقال فناوری حمایت از ثبت مالکیت معنوی برای ارتقای عملکرد شرکت‌ها و افزایش رقابت‌پذیری آنها.
  4. نوآوری در بخش صنعتی: به حداکثر رساندن پتانسیل یک بخش صنعتی، استفاده از بهترین مدلهای نوآوری که منجر به انتقال فناوری می‌شود، فرصت‌های سرمایه‌گذاری منحصر به فرد، کاهش و مدیریت هزینه‌ها از طریق بهبود محصولات و فرایندها، افزایش بهره‌وری.

مدل های مشارکت:

بهترین مدل مشارکت همیشه بر اساس مذاکره طرفین حاصل خواهد شد.

  • مرکز سهام خود را از بین تیم‌هایی که دارای پروژه‌های دراز مدت دارند و منجر به یک کسب و کار پایدار خواهد شد عددی بین 17 تا 40 درصد خواهد بود.
  • مدل درصد از فروش برای پروژه‌های کوتاه مدت یا کوچک

حوزه های فعالیت:

  • کامپیوتر
  • الکترونیک
  • مخابرات

انتقال فناوری و تجاری سازی:

فرآیند انتقال فناوری، با یک فناوری شناخته شده و موجود آغاز گردیده و طی یک سری انتقالات و تغییرات، محصولی جدید ارائه می‌شود. در صورتی که یک فعالیت، فاقد سه عنصر کلیدی فناوری، انتقال برای کاربردی جدید، و محصول باشد. نمی توان آن را یک فرایند انتقال فناوری دانست. در همین راستا در مرکز نوآوری صنعتی افق تیمی متشکل از متخصصین حوزه انتقال فناوری گرد هم جمع شده‌اند تا در انتقال فناوری و تجاری‌سازی محصولات و فناوری‌های موجود به شما کمک کنند.