پاکستان

کشوری در جنوب آسیا واقع در غرب شبه‌قاره هند است. این کشور از جنوب به دریای عمان، از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان و از شمال شرق با چین هم‌مرز است. و از جنوب به اقیانوس هند راه دارد.

مساحت پاکستان ۸۸۱٬۹۱۳ کیلومترمربع است  که از نظر اندازه سی و چهارمین کشور جهان و با ۲۴۹٬۵۶۶٬۰۰۰ نفر جمعیت، پنجمین کشور پرجمعیت جهان است. پایتخت آن، شهر اسلام‌آباد و بزرگ‌ترین شهر آن، کراچی نام دارد. زبان رسمی پاکستان، اردو و انگلیسی است. دین رسمی جمهوری فدرال پاکستان، اسلام و زبان رسمی آن، اردو است.

71درصد از جمعیت پاکستان در روستاها و 29 درصد در بافت شهری زندگی می کنند.

با توجه به نزدیکی فرهنگی و مذهبی بین ایران و پاکستان، نگرش مردم پاکستان به ایران بسیار خوب می باشد و با توجه به قرابت فرهنگی و مرز مشترک بین دو کشور، بر روابط بین مردم پاکستان و ایران افزوده است.

پاکستان کشوری در حال توسعه‌ است که در جبهه‌های سیاسی و اقتصادی با چالش‌هایی روبه‌رو بوده‌است. با وجود اینکه در سال ۱۹۴۷ این کشور بسیار فقیر بود نرخ رشد اقتصادی پاکستان در طول ۴ دهه بعد از آن بهتر از میانگین جهانی بوده‌است. اخیراً تغییرات گسترده اقتصادی منجر به افزایش توان اقتصادی در این کشور شده است و به نرخ رشد به‌ویژه در زمینه‌های ساخت، تولید و بخش‌های خدمات مالی (اقتصادی) سرعت بخشیده است. همچنین پیشرفت‌های بزرگی نیز در موقعیت ارز خارجی و رشد سریع در منابع ارز ثابت در سال‌های اخیر داشته است.

عمده‌ترین محصولات صادراتی پاکستان به جهان، پنبه، پارچه، البسه، حبوبات، چرم، اسباب بازي و وسایل ورزشی (توپ فوتبال)، فرش ها و کف‌پوش هاي پشمی، برنج، ماهی و میوه و سبزیجات بوده است. صادرات پنبه و انواع لباس‌ها و حبوبات و چرم، مهم‌ترین اقلام صادراتی پاکستان است که روند افزایشی آن در طول سال‌هاي مورد بحث قابل توجه بوده است.

عمده ترین محصولات وارداتی و در واقع نیاز اصلی پاکستان، سوخت و نفت است که بیشترین میزان واردات را در بین کالاهای وارداتی خود را در اختیار دارد. سایر کالاهای وارداتی به پاکستان، ماشین آلات و تجهیزات برقی و صنعتی، مواد اولیه دارویی و پزشکی، آهن و فولاد، مواد آلی، وسایل نقلیه، پلاستیک و محصولات آن، روغن های گیاهی و حیوانی، دانه های روغنی، پنبه و پارچه، غلات و سبزیحات، سنگ و سرامیک  می باشد.